Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania2020-04-04T21:39:35+02:00
Czy ludzie mogą zarazić się COVID-19 ze źródła zwierzęcego?2020-03-26T21:01:37+01:00

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które są powszechne u zwierząt. Czasami ludzie zarażają się tymi wirusami, które mogą następnie rozprzestrzeniać się na inne osoby. Na przykład SARS-CoV był związany z kotami cywetami, a MERS-CoV jest przenoszony przez wielbłądy dromaderów. Możliwe źródła COVID-19 dla zwierząt nie zostały jeszcze potwierdzone.

Aby się chronić, na przykład podczas odwiedzania rynków żywych zwierząt, unikaj bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami i powierzchni mających kontakt ze zwierzętami. Przez cały czas zapewniaj dobre praktyki bezpieczeństwa żywności. Obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi ostrożnie, aby uniknąć zanieczyszczenia niegotowanej żywności i unikaj spożywania surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych.

Jak długi jest okres inkubacji COVID-19?2020-03-26T21:01:37+01:00

„Okres inkubacji” oznacza czas między złapaniem wirusa a wystąpieniem objawów choroby. Większość szacunków okresu inkubacji COVID-19 wynosi od 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni. Te szacunki zostaną zaktualizowane, gdy dostępnych będzie więcej danych.

Jak założyć, używać, zdejmować i usuwać maskę?2020-03-26T21:01:40+01:00

Pamiętaj, że maska ​​powinna być używana wyłącznie przez pracowników służby zdrowia, opiekunów i osoby z objawami oddechowymi, takimi jak gorączka i kaszel.

 • Przed dotknięciem maski oczyść ręce alkoholowym środkiem do dezynfekcji  lub mydłem i wodą
 • Weź maskę i sprawdź, czy nie ma naderwań lub dziur.
 • Zorientuj, która strona jest górną stroną (gdzie znajduje się metalowy pasek).
 • Upewnij się, że właściwa strona maski jest skierowana na zewnątrz (strona kolorowa).
 • Umieść maskę na twarzy. Ściśnij metalowy pasek lub sztywną krawędź maski, aby dopasowała się do kształtu nosa.
 • Pociągnij dół maski, aby zakryła usta i podbródek.
 • Po użyciu zdejmij maskę; usuń elastyczne pętle z tyłu uszu, jednocześnie trzymając maskę z dala od twarzy i ubrania, aby uniknąć dotykania potencjalnie skażonych powierzchni maski.
 • Wyrzuć maskę do zamkniętego pojemnika natychmiast po użyciu.
 • Zachowaj higienę rąk po dotknięciu lub wyrzuceniu maski – Użyj dezynfekcji na bazie alkoholu np. Medisept lub, w przypadku widocznego zabrudzenia, umyj ręce mydłem i wodą.
Czy powinienem nosić maskę, aby się chronić?2020-03-26T21:01:36+01:00

Noś maskę tylko wtedy, gdy jesteś chory z objawami COVID-19 (szczególnie kaszel) lub opiekujesz się kimś, kto może mieć COVID-19. Jednorazowej maski na twarz można użyć tylko raz. Jeśli nie jesteś chory lub opiekujesz się chorym, marnujesz maskę. Na całym świecie brakuje masek, dlatego WHO zachęca ludzi do rozsądnego używania masek.

WHO zaleca racjonalne stosowanie masek medycznych, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania cennych zasobów i niewłaściwego użycia masek. Najbardziej skutecznym sposobem ochrony siebie i innych przed COVID-19 jest częste mycie rąk, zakrycie kaszlu zgięciem łokcia lub tkaniną oraz utrzymywanie odległości co najmniej 1 metra od ludzi, którzy kaszlą lub kichają. Warto stosować dezynfekcję np. środkami Medisept.

Czy COVID-19 jest tym samym co SARS?2020-03-26T21:01:36+01:00

Nie. Wirus, który powoduje COVID-19, i ten, który spowodował wybuch zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) w 2003 r., Są ze sobą spokrewnione genetycznie, ale choroby, które wywołują, są zupełnie inne.

SARS był bardziej zabójczy, ale znacznie mniej zakaźny niż COVID-19. Od 2003 r. Nigdzie na świecie nie było ognisk SARS.

Czy istnieje szczepionka, lek lub leczenie COVID-19?2020-03-26T21:01:36+01:00

Jeszcze nie. Do chwili obecnej nie ma szczepionki ani konkretnego leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby lub leczył COVID-2019. Jednak osoby dotknięte chorobą powinny otrzymać pomoc w łagodzeniu objawów. Osoby z poważną chorobą powinny być hospitalizowane. Większość pacjentów wraca do zdrowia dzięki opiece podtrzymującej.

Możliwe szczepionki i niektóre określone leki są badane. Są one testowane w ramach prób klinicznych. WHO koordynuje wysiłki na rzecz opracowania szczepionek i leków w celu zapobiegania i leczenia COVID-19.

Najbardziej skutecznym sposobem ochrony siebie i innych przed COVID-19 jest częste mycie rąk, zakrycie kaszlu zgięciem łokcia lub tkaniną oraz zachowanie odległości co najmniej 1 metra od ludzi, którzy kaszlą lub kichają.

Czy są jakieś leki lub terapie, które mogą zapobiec lub wyleczyć COVID-19?2020-03-26T21:01:36+01:00

Podczas gdy niektóre zachodnie, tradycyjne lub domowe środki zaradcze mogą zapewnić komfort i złagodzić objawy COVID-19, nie ma dowodów na to, że obecne leki mogą zapobiegać lub leczyć tę chorobę. WHO nie zaleca samoleczenia jakimikolwiek lekami, w tym antybiotykami, w celu zapobiegania lub leczenia COVID-19. Istnieje jednak kilka trwających badań klinicznych, które obejmują zarówno leki zachodnie, jak i tradycyjne. Światowa Organizacja Zdrowia będzie nadal dostarczać aktualne informacje, gdy tylko dostępne będą wyniki badań klinicznych.

Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19?2020-03-26T21:01:36+01:00

Nie. Antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, działają tylko na infekcje bakteryjne. COVID-19 jest wywoływany przez wirusa, więc antybiotyki nie działają. Antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegania lub leczenia COVID-19. Powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza w leczeniu infekcji bakteryjnej.

Kto jest narażony na ciężkie powikłania COVID-192020-03-26T21:01:36+01:00

Podczas gdy wciąż uczymy się, w jaki sposób COVID-2019 wpływa na ludzi, osoby starsze i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, choroby płuc, rak lub cukrzyca) wydają się częściej niż inne zapadać na poważne choroby i powikłania.

Czy powinienem martwić się COVID-192020-03-26T21:01:36+01:00

Choroba wywołana zakażeniem COVID-19 jest ogólnie łagodna, szczególnie u dzieci i młodych dorosłych. Może jednak powodować ciężką chorobę: około 1 na 5 osób, które ją złapią, potrzebuje opieki szpitalnej. Dlatego normalne jest, że ludzie martwią się, w jaki sposób wybuch COVID-19 wpłynie na nich i ich bliskich.

Możemy kierować nasze obawy na działania mające na celu ochronę siebie, naszych bliskich i naszych społeczności. Przede wszystkim wśród tych działań jest regularne i dokładne mycie rąk oraz dobra higiena dróg oddechowych. Po drugie, bądź na bieżąco i postępuj zgodnie z radami lokalnych władz ds. Zdrowia, w tym wszelkimi ograniczeniami dotyczącymi podróży, przemieszczania się i spotkań.

Jakie jest ryzyko, że zarażę się COVID-192020-04-09T12:27:17+02:00

Ryzyko zależy od tego, gdzie jesteś – a dokładniej od tego, czy rozwija się tam epidemia COVID-19.

Dla większości ludzi w większości lokalizacji ryzyko złapania COVID-19 jest wciąż niska. Istnieją jednak miejsca na całym świecie (miasta lub obszary), w których rozprzestrzenia się choroba. Dla osób mieszkających lub odwiedzających te obszary ryzyko złapania COVID-19 jest wyższe. Rządy i władze ds. Zdrowia podejmują energiczne działania za każdym razem, gdy zostanie wykryty nowy przypadek COVID-19. Pamiętaj, aby przestrzegać lokalnych ograniczeń dotyczących podróży, przemieszczania się i dużych zgromadzeń. Współpraca z działaniami w zakresie kontroli choroby zmniejszy ryzyko złapania lub rozprzestrzenienia COVID-19.

Ogniska COVID-19 można powstrzymać, a transmisję zatrzymać, jak pokazano w Chinach i niektórych innych krajach. Niestety nowe ogniska mogą pojawić się szybko. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z sytuacji, w której jesteś lub zamierzasz się udać. WHO publikuje codzienne aktualizacje na temat sytuacji COVID-19 na całym świecie.

Jak mogę zabezpieczyć się przed chorobą?2020-03-26T21:04:57+01:00

Możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia lub rozprzestrzeniania się COVID-19, stosując kilka prostych środków ostrożności:

 • Regularnie i dokładnie myj ręce wodą z mydłem oraz dezynfekuj środkami alkoholowymi np. Medisept.

Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie rąk na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.

 • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha.

Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz oddychać kroplami, w tym wirusem COVID-19, jeśli osoba kaszląca ma chorobę.

 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.

 • Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegacie higieny dróg oddechowych. Oznacza to zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub tkanką podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast usuń zużytą tkankę.

Dlaczego? Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając zasad higieny układu oddechowego, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

 • Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską i wcześniej zadzwoń. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnego urzędu zdrowia.

Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby Twój lekarz mógł szybko skierować Cię do właściwej placówki medycznej. To również ochroni cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.

 • Bądź na bieżąco z najnowszymi hotspotami COVID-19 (miasta lub obszary lokalne, w których rozprzestrzenia się COVID-19). Jeśli to możliwe, unikaj podróżowania do miejsc – szczególnie jeśli jesteś osobą starszą lub masz cukrzycę, chorobę serca lub płuc.

Dlaczego? Masz większą szansę na złapanie COVID-19 w jednym z tych obszarów.

Środki ochrony dla osób, które przebywają lub ostatnio odwiedzały (w ciągu ostatnich 14 dni) obszary, na których rozprzestrzenia się COVID-19

 • Postępuj zgodnie z wytycznymi przedstawionymi powyżej (Środki ochrony dla wszystkich)
 • Izoluj się, pozostając w domu, jeśli zaczniesz źle się czuć, nawet przy łagodnych objawach, takich jak ból głowy, gorączka niskiej jakości (37,3 C lub więcej) i lekki katar, aż do wyzdrowienia. Jeśli konieczne jest, aby ktoś przyniósł ci zapasy lub wyszedł, np. aby kupić jedzenie, a następnie załóż maskę, aby uniknąć zarażenia innych ludzi.

Dlaczego? Unikanie kontaktu z innymi osobami i wizyt w placówkach medycznych pozwoli tym placówkom działać bardziej efektywnie i pomoże chronić Ciebie i innych przed możliwym COVID-19 i innymi wirusami.

 • Jeśli wystąpi gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza, ponieważ może to być spowodowane infekcją dróg oddechowych lub inną poważną chorobą. Zadzwoń wcześniej i poinformuj swojego dostawcę o wszelkich ostatnich podróżach lub kontaktach z podróżnymi.

Dlaczego? Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby Twój lekarz mógł szybko skierować Cię do właściwej placówki medycznej. Pomoże to również zapobiec możliwemu rozprzestrzenianiu się COVID-19 i innych wirusów.

Jak rozprzestrzenia się COVID-19?2020-03-26T21:04:57+01:00

Ludzie mogą zarazić się COVID-19 od innych osób, które mają wirusa. Choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi drogą kropelkową poprzez wydzielinę z nosa lub ust, które rozprzestrzeniają się, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Kropelki te lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół chorej osoby. Inni ludzie zarażają się COVID-19 dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie przenosząc wirusa w okolice  oczu, nosa lub ust.  Dlatego ważne jest, aby przebywać w odległości większej niż 1 metr od osoby chorej.

Czy wirus, który powoduje COVID-19, może być przenoszony drogą powietrzną?

Dotychczasowe badania sugerują, że wirus powodujący COVID-19 jest przenoszony głównie poprzez kontakt z kroplami oddechowymi, a nie przez powietrze.

Czy CoVID-19 można złapać od osoby, która nie ma objawów?

Główną drogą rozprzestrzeniania się choroby są kropelki oddechowe wydalone przez osobę, która kaszle. Ryzyko złapania COVID-19 od osoby bez objawów jest bardzo niskie. Jednak wiele osób z COVID-19 doświadcza jedynie łagodnych objawów. Jest to szczególnie prawdziwe we wczesnych stadiach choroby. Dlatego możliwe jest złapanie COVID-19 od osoby, która ma na przykład tylko łagodny kaszel i nie czuje się źle.

Czy mogę złapać COVID-19 z kału osoby z chorobą?

Ryzyko złapania COVID-19 z kału zarażonej osoby wydaje się niskie. Chociaż wstępne badania sugerują, że wirus może być obecny w kale w niektórych przypadkach, rozprzestrzenianie się tą drogą nie jest główną cechą ogniska. WHO ocenia trwające badania nad sposobem rozprzestrzeniania się COVID-19 i będzie nadal dzielić się nowymi odkryciami. Ponieważ jest to jednak ryzyko, jest to kolejny powód do regularnego czyszczenia rąk po skorzystaniu z łazienki i przed jedzeniem.

Jakie są objawy zarażenia koronawirusem?2020-03-26T21:04:57+01:00

Najczęstsze objawy COVID-19 to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle.

Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Około 1 na 6 osób chorujących na COVID-19 ma trudności z oddychaniem. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych i mających wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzycę.

Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu powinny zwrócić się o pomoc medyczną.

Co to jest COVID-19?2020-03-26T21:04:57+01:00

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez ostatnio odkryty koronawirus. Ten nowy wirus i choroba były nieznane przed wybuchem epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r.

Czy mogę złapać COVID-19 od mojego zwierzaka?2020-03-26T21:01:46+01:00

Chociaż w Hongkongu zdarzył się jeden przypadek zarażenia psa, nie ma do tej pory dowodów na to, że pies, kot lub jakiekolwiek zwierzę może przenosić COVID-19. COVID-19 rozprzestrzenia się głównie poprzez kropelki wytwarzane, gdy zarażona osoba kaszle, kicha lub mówi. Aby się chronić, często i dokładnie myj ręce.

WHO nadal monitoruje najnowsze badania dotyczące tego i innych tematów COVID-19 i będzie aktualizować, gdy będą dostępne nowe odkrycia.

Jak długo wirus przetrwa na powierzchniach?2020-03-26T21:01:36+01:00

Nie jest pewne, jak długo wirus wywołujący COVID-19 przeżyje na powierzchni, ale wydaje się, że zachowuje się jak inne koronawirusy. Badania sugerują, że koronawirusy (w tym wstępne informacje na temat wirusa COVID-19) mogą utrzymywać się na powierzchniach przez kilka godzin lub nawet kilka dni. Może się to różnić w różnych warunkach (np. Rodzaj powierzchni, temperatura lub wilgotność otoczenia).

Jeśli uważasz, że powierzchnia może zostać zainfekowana, wyczyść ją zwykłym środkiem dezynfekującym, aby zabić wirusa i chronić siebie i innych. Oczyść ręce alkoholowym środkiem do dezynfekcji Medisept lub umyj je mydłem i wodą. Unikaj dotykania oczu, ust lub nosa.

Czy bezpiecznie jest odebrać paczkę pocztową wysłaną z zagrożonego obszaru?2020-03-26T21:01:36+01:00

Tak. Prawdopodobieństwo zarażenia osoby zakażonej produktami handlowymi jest niskie, a ryzyko zarażenia wirusem, który powoduje COVID-19 z opakowania, które zostało przeniesione, przetransportowane i wystawione na działanie różnych warunków i temperatury jest również niskie.

Czy suszarki do rąk skutecznie zabijają nowego koronawirusa?2020-03-26T21:01:36+01:00

Nie. Suszarki do rąk nie są skuteczne w zabijaniu 2019-nCoV. Aby uchronić się przed nowym koronawirusem, należy często myć ręce dezynfekcją na bazie alkoholu np. Medisept lub myć je mydłem i wodą. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć, używając ręczników papierowych lub suszarki na ciepłe powietrze.

Czy gorąca kąpiel zapobiega chorobie koronawirusowej?2020-03-26T21:01:36+01:00
Czy nowy koronawirus mogą przenosić komary?2020-03-26T21:01:36+01:00

Do tej pory nie było żadnych informacji ani dowodów sugerujących, że nowy koronawirus może być przenoszony przez komary. Nowy koronawirus jest wirusem układu oddechowego, który rozprzestrzenia się głównie poprzez krople generowane, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha, lub poprzez kropelki śliny lub wydzieliny z nosa. Aby się zabezpieczyć, często czyść ręce alkoholowym środkiem do dezynfekcji rąk np. Medisept lub myj je wodą z mydłem. Unikaj także bliskiego kontaktu z każdym, kto kaszle i kicha.

Czy lampa do dezynfekcji UV może zabić nowego koronawirusa?2020-03-26T21:01:52+01:00

Lampy UV nie powinny być używane do sterylizacji rąk lub innych obszarów skóry, ponieważ promieniowanie UV może powodować podrażnienie skóry.

Czy kąpiele w chlorowanej wodzie mogą zabić nowego koronawirusa?2020-03-26T21:01:36+01:00

Nie. Rozpylanie alkoholu lub chloru po całym ciele nie zabije wirusów, które już dostały się do twojego ciała. Rozpylanie takich substancji może być szkodliwe dla odzieży lub błon śluzowych (tj. Oczu, ust). Należy pamiętać, że zarówno alkohol, jak i chlor mogą być przydatne do dezynfekcji powierzchni, ale należy je stosować zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.

Czy szczepionki przeciwko zapaleniu płuc chronią cię przed nowym koronawirusem?2020-03-26T21:04:57+01:00

Nie. Szczepionki przeciw zapaleniu płuc, takie jak szczepionka przeciwko pneumokokom i szczepionka przeciwko Haemophilus influenza typu B (Hib), nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem.

Wirus jest tak nowy i inny, że potrzebuje własnej szczepionki. Naukowcy próbują opracować szczepionkę przeciwko 2019-nCoV, a WHO wspiera ich wysiłki.

Chociaż szczepionki te nie są skuteczne przeciwko 2019-nCoV, zaleca się szczepienie przeciwko chorobom układu oddechowego, aby chronić swoje zdrowie.

Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu nowego koronawirusa?2020-03-26T21:04:57+01:00

Nie, antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, tylko bakteriom.

Nowy koronawirus (2019-nCoV) jest wirusem, dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy.

Jednak jeśli jesteś hospitalizowany z powodu 2019-nCoV, możesz otrzymywać antybiotyki, ponieważ możliwe jest współzakażenie bakteryjne.

Jakie produkty są skuteczne wobec koronawirusa?2020-03-26T21:05:09+01:00

Skuteczne wobec koronawirusa są produkty, które są rozpuszczalnikami niszczącymi osłonkę lipidową tego wirusa. Do takich rozpuszczalników należą przede wszystkim woda z mydłem oraz alkohole w odpowiednim stężeniu. Ważne jest, żeby alkohol nie był zbyt słaby procentowo, ale również zbyt mocne. Alkohol 96 procentowy będzie zdecydowanie za mocny i będzie ścinał osłonkę białkową. Najbardziej odpowiednimi preparatami do zniszczenia koronawirusów jest woda z mydłem oraz preparaty alkoholowe. Stężenie alkoholu powinno wynosić od 60 do około 80 proc. Paradoksalnie stężenie większe niż 80 proc. może działać nieefektywnie, ze względu na ułatwiony proces denaturacji białek mikroorganizmów w obecności wody. Alkohol w mniejszym niż około 60 proc. stężeniu również nie działa skutecznie z uwagi na za dużą hydrofilowość.

Skąd wiadomo, że produkty Medisept działają na koronawirusa i grypę?2020-03-26T21:05:12+01:00

Naukowo udowodniono skuteczność preparatów w opartych na alkoholu wobec wirusów osłonkowych. Do takiej grupy należą zarówno koronawirus jaki i wirusy grypy. Dodatkowo preparaty marki Medisept są przebadane pod kątem skuteczności na deklarowane mikroorganizmy chorobotwórcze takie jak bakterie, grzyby drożdżopodobne, prątki gruźlicy, wirusy otoczkowe oraz pozostałe wirusy nie otoczkowe. Wiemy o tym, że wirus korona należy do grupy wirusów osłonkowych. Nie są wymagane osobne badania mikrobiologiczne potwierdzające skuteczność wobec koronawirusa, jeśli preparat wykazuje skuteczność wobec wirusów testowych zgodnie z normą dla potwierdzenia skuteczności wirusobójczej.

Jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia się wirusem gdy stosuje się dezynfekcję?2020-03-26T21:05:15+01:00

Prawdopodobieństwo zakażenia się koronawirusem jest bardzo trudne do oszacowania i wpływ na to, czy się zarazimy, ma bardzo wiele czynników. Powszechnie jednak wiadomo, że profilaktyka poprzez utrzymanie właściwej higieny ma bardzo duże znaczenie. Właściwe mycie rąk i właściwe dezynfekowanie rąk w przypadku gdy mieliśmy kontakt z zainfekowaną powierzchnią jest po prostu skuteczne w bardzo dużym zakresie. Pokazuje to liczba 99,99%, która określa prawdopodobieństwo zabicia wirusów. Oznacza to, że na 10 000 wirusów na powierzchni, po dezynfekcji przetrwa tylko 1. Teraz powstaje pytanie czy akurat ten jeden wirus przedostanie się do naszego organizmu czy nie.

Dlaczego na produktach Medisept podane są tylko dwie substancje czynne a niepełny skład?2020-03-26T21:05:19+01:00

Produkty do dezynfekcji marki Medisept są zarejestrowane w kategorii produkty biobójcze zgodnie z wymogami ustawy o produktach biobójczych i rozporządzenia dotyczącego preparatu biobójczych. Producent ma obowiązek wykazać na etykiecie wyłącznie substancje czynne mające wpływ na skuteczność mikrobiologiczną. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku kosmetyków, gdzie zgodnie z ustawą o kosmetykach producent deklaruje pełen skład łącznie z substancjami pomocniczymi.

Kiedy dezynfekować, a kiedy myć ręce?2020-03-26T21:04:57+01:00

Światowa organizacja zdrowia WHO zaleca pierwszej kolejności mycie rąk. Zatem wszędzie tam, gdzie możemy umyć ręce w sposób właściwy tzn. stosujące wodę oraz mydło, należy myć ręce. Czyli w domu i w pracy powinniśmy myć ręce. Dezynfekcja rąk przeznaczona jest wszędzie tam, gdzie jest wysoki poziom zagrożenia zainfekowaniem oraz tam, gdzie nie mamy możliwości użycia wody i mydła. Przede wszystkim w takich miejscach jak komunikacja, centra handlowe, restauracje, kino, teatr i inne skupiska ludności,  gdzie mamy kontakt z przedmiotami oraz z osobami poprzez uścisk dłoni i nie możemy skorzystać z umywalki.

Czy produkty do dezynfekcji rąk nie wysuszają rąk skoro zawierają alkohol?2020-03-26T21:04:57+01:00

Nie jest tajemnicą, że niestety alkohol wysusza skórę. Im wyższe stężenie alkoholu, tym więcej jest alkoholu w preparacie, a mniej wody. To powoduje, że skóra dłoni może być sucha, jeśli nie będziemy jednocześnie jej pielęgnować poprzez nakładanie kremów. Jednak preparaty alkoholowe do dezynfekcji dłoni zawierają substancje pielęgnujące, co pomaga w bieżącej ochronie skóry. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego czy na co dzień w sytuacjach ryzyka złapania infekcji – najważniejsze jest zdrowie, w drugiej kolejności gładka skóra rąk. Musimy o tym pamiętać.

Czy preparaty Medisept zawierają substancje uczulające nie podane w składzie?2020-03-26T21:05:21+01:00

Przypadku preparatów biobójczych, do których należą preparaty do dezynfekcji Medisept nie ma obowiązku podawania pełnego składu. Jednak każdy producent ma obowiązek przygotować dla preparatu niebezpiecznego, jakim ze względu na zawartość alkoholu jest produkt Medisept, odpowiednią kartę charakterystyki tego preparatu. W karcie charakterystyki zawarta jest pełna informacja o substancjach mogących uczulać. Odsyłamy na stronę internetową www.dezynfekcja.pl,  gdzie należy zapoznać się z kartą charakterystyki produktu niebezpiecznego.

Jaka ilość alkoholu gwarantuje skuteczność wobec koronawirusa2020-03-26T21:05:33+01:00

Zalecana ilość alkoholu wynosi od 60 do 75 g alkoholu na 100 g preparatu. Mniejsza ilość może zabić bakterie, ale może nie być skuteczna wobec koronawirusa. Natomiast alkohol o zawartości 96% będzie zbyt mocny zarówno dla skóry rąk jak i dla osłonki lipidowej wirusa, przez co efekt inaktywacji nie będzie właściwy.

 

Które produkty dezynfekujące są skuteczne na koronawirusa? Czy tylko alkoholowe?2020-03-26T21:05:31+01:00

Preparat alkoholowe są łatwe w użyciu i przez to najbardziej popularne w walce z koronawirusem. Jednak nie tylko one powodują inaktywację tego wirusa. Na rynku dostępnych jest szereg innych produktów, które z racji swojego składu wykazują skuteczność wobec wirusów osłonkowych, do których należy koronawirus. W ofercie Medisept do takich produktów należą preparaty oparte na czwartorzędowych związkach powierzchniowo czynnych oraz aminach. Jest to seria produktów pod nazwą Quatrodes oraz Viruton. Warto pamiętać, że oprócz preparatów dezynfekcyjnych zwykłe bieżące mycie powierzchni wodą z płynem lub profesjonalnymi preparatami myjącymi odniesie zamierzony skutek. Wirusy zostaną usunięte z powierzchni w stopniu bardzo wysokim, tzn. 99% wirusów zostanie usunięta sposób mechaniczny. Nie jest to może redukcja na poziomie preparatów do dezynfekcji, ale jest to i tak znaczne usunięcie zanieczyszczeń organicznych, na których bytują organizmy chorobotwórcze.

Jakie składniki decydują o tym, że preparat zabija wirusy, bakterie? Jak działa prawdziwa dezynfekcja?2020-03-26T21:05:39+01:00

Właściwy dobór składników będących substancjami czynnymi oraz innych składników wspomagających gwarantuje określoną skuteczność mikrobiologiczną produktów. W zależności od rodzaju mikroorganizmów na jakie chcemy działać, preparaty dobierane są zgodnie ze znanymi właściwościami bójczymi oraz wiedzą na temat jaki sposób osiągnąć efekt synergii. Produkty dezynfekcyjne podlegają testom na ich skuteczność mikrobiologiczną, wykonywanym według dedykowanych norm wobec każdego z mikroorganizmów osobno.

Czym różni się preparat do dezynfekcji powierzchni od tego do dezynfekcji rąk?2020-03-26T21:04:57+01:00

Preparaty o różnym przeznaczeniu, tj. do rąk lub do powierzchni, różnią się przede wszystkim składem oraz rodzajem dodatków pomocniczych, wpływających na lepsze walory użytkowe i łagodne działanie na skórę. W przypadku powierzchni będą to dodatkowe właściwości myjące.  Zatem substancje czynne mogą być w obu produktach te same, ale zawartość substancji pomocniczych i wypełniających decyduje o tym, że dany produkt jest deklarowany w jednym lub drugim przeznaczeniu.

Czy produkty do dezynfekcji można stosować na podrażnioną skórę lub na rany?2020-03-26T21:05:36+01:00

Nie. Produktów biobójczych nie można stosować na podrażnioną lub na zranioną skórę. Po pierwsze wysoka zawartość alkoholu spowoduje dyskomfort i uczucie pieczenia. Po drugie preparaty na przerwaną tkankę są sklasyfikowane według prawa polskiego jako produkty lecznicze, a nie produkty biobójcze.

Jak długo na powierzchniach potrafi przetrwać koronawirus?2020-03-26T21:05:05+01:00

W zależności od rodzaju powierzchni oraz warunków atmosferycznych koronawirusy mogą przetrwać na powierzchni od 2 h do nawet 9 dni w optymalnej temperaturze około 4°C. W bardzo sprzyjających dla nich warunkach koronawirusy mogą przetrwać i pozostać aktywne nawet do 28 dni. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w zakresie higieny również poprzez dezynfekowane i mycie powierzchni wszystkich tych, które są bezpośrednio dotykamy lub mogą zostać zainfekowane poprzez kaszel lub kichanie. Do takich powierzchni zaliczamy: klamki, uchwyty wózków na zakupy, przyciski w windzie, włączniki prądu.

Czy produkty Medisept są z bezpieczne dla dzieci?2020-03-26T21:05:28+01:00

Produkty do dezynfekcji Medisept są sklasyfikowane jako preparaty niebezpieczne ze względu na wysoką zawartość alkoholu. Ten skolei jest łatwopalny i drażniący w kontakcie z oczami i z układem oddechowym oraz z układem pokarmowym człowieka. Zagrożenie wynika zatem z niewłaściwego użycia produktu, np. poprzez wypicie lub wlanie do oka. Produkt do dezynfekcji użyte na rączki dziecka pod kontrolą rodzica będzie preparatem bezpiecznym dla skóry dziecka, a przede wszystkim zalecanym sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Jak w każdym przypadku, środek chemiczny może wywołać sporadycznie objawy alergiczne na skórę atopową.